Konstytucja Biznesu obowiązuje od 30 kwietnia 2018 roku. Jest to zbiór nowych przepisów, które dotyczą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W niej znajdują się informacje o działalności bez rejestracji, która daje możliwość każdemu wypróbować pomysł na biznes.
Coraz częściej ludzie wybierają pracę na własny rachunek, jednak mimo wszystko wielu wstrzymuje się z podjęciem decyzji o założeniu działalności gospodarczej ze względu na wysokie ryzyko niepowodzenia, a także istotne koszty w postaci składek ZUS. Działalność bez rejestracji jest skierowana do osób, które chcą sprawdzić swój pomysł bez obawy. Jakie są warunki skorzystania z tej formy?
Według art. 5 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, osoba fizyczna, która prowadzi działalność, ale przychód z niej jest niższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia (1050 zł w 2018 roku) oraz przez ostatnie 60 miesięcy nie posiadała zarejestrowanej działalności gospodarczej, może skorzystać z pozytywnych aspektów posiadania działalności nierejestrowanej.
Pierwszym i najistotniejszym plusem działalności nierejestrowanej jest fakt, że nie ma obowiązku płatności składek ZUS, które bardzo często są czynnikiem wstrzymującym wiele osób przed założeniem działalności gospodarczej. Co za tym idzie trzeba pamiętać, że nie płacąc składek nie mamy zapewnionego ubezpieczenia zdrowotnego oraz nie opłacamy składek na przyszłą emeryturę.
Co więcej, osoba korzystająca z działalności nierejestrowanej jest zwolniona z podatku VAT, poza niektórymi przypadkami opisanymi w art. 113 ust. 13 pkt 1-2 Ustawy o VAT. Wówczas pomimo braku rejestracji w CEIDG, osoba taka musi stać się czynnym płatnikiem VAT. Dodatkowo, osoba prowadząca działania w ramach działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku prowadzenia księgowości, a jedynie uproszczony rejestr sprzedaży. Rejestr ten pomoże również kontrolować limit przychodu podany w przepisach.
Ważne jest comiesięczne sprawdzanie limitu przychodu w danym miesiącu, ponieważ w przypadku jego przekroczenia osoba prowadząca działalność nierejestrowaną w ciągu 7 dni obowiązkowo musi założyć działalność gospodarczą. Należy zwracać na to szczególną uwagę, ponieważ niedopełnienie tego obowiązku grozi karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności.
Prowadząc działania w ramach nierejestrowanej działalności należy pamiętać o uwzględnieniu przychodu podczas corocznego rozliczania się z podatku dochodowego, ponieważ przychód uzyskany z tej działalności podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i jest płacony za pełny rok podatkowy.
Działalność nierejestrowana na pewno jest krokiem w dobrym kierunku. Zapewne wiele osób skorzysta z możliwości wypróbowania swojego pomysłu na biznes bez większego ryzyka i uproszczonej formy wycofania się z niego. Utrudnieniem jest dość niski limit przychodu, który na bieżąco trzeba kontrolować. Jedno jest pewne, przedsiębiorczość w Polsce wzrośnie.