Zawód wirtualnej asystentki, pomimo, iż w Polsce jeszcze mało znany, pomału zaczyna zdobywać rzesze zwolenników. Osoby, które posiadają doświadczenie z różnych branży, decydują się rozpocząć pracę jako wirtualne asystentki ze względu na wiele korzyści płynących z tej formy zatrudnienia, a przedsiębiorcy coraz częściej i chętniej z nimi współpracują.
Współpraca z wirtualną asystentką
Głównym zadaniem każdej asystentki jest przejęcie części obowiązków pracodawcy. W przypadku wirtualnej asystentki jest bardzo podobnie z różnicą na miejsce wykonywania zadań oraz formy współpracy. Wirtualna asystentka pracuje zdalnie, co oznacza, że swoje zadania może realizować ze swojego domu, kawiarni, czy też z hotelu na Hawajach. Zlecającemu nie zależy, aby dana osoba była blisko niego, ale stawia na wyniki z wykonanych obowiązków. Komunikacja odbywa się zazwyczaj za pomocą rozmowy online z użyciem, np. Skype’a, bądź innych programów.
Cechy profesjonalnej wirtualnej asystentki
Wirtualna asystentka oprócz wiedzy i doświadczenia powinna posiadać wyjątkowe cechy charakteru. Przede wszystkim od wirtualnej asystentki wymaga się kreatywności. Wiele zleceń polega na przygotowaniu, np. grafiki, w związku z tym musi się wykazać pomysłowością. Dodatkowo, posiadając kilku zlecających musi być bardzo dobrze zorganizowana, aby rzetelnie wypełnić swoje obowiązki wobec każdego z nich. Każdy współpracujący z wirtualną asystentką ceni sobie lojalność, a także dyskrecję. Istotne jest, aby wirtualna asystentka wszelkie uzyskane informacje pozostawiła tylko i wyłącznie dla siebie. W zależności od powierzonych przez zlecającego zadań, każdy będzie domagał się innych cech charakteru. Jedną z najważniejszych i podstawowych jest umiejętność komunikacji międzyludzkiej. Wirtualna asystentka prawie w każdej sytuacji będzie miała do czynienia z innymi ludźmi. Nie zapominajmy, iż będzie reprezentowała przedsiębiorstwo zlecającego, dlatego łatwość w nawiązywaniu kontaktów i prowadzenia rozmowy będzie ogromnym jej atutem.
Korzyści obopólne z zatrudnienia wirtualnej asystentki
Wirtualna asystentka nie zdobyłaby tak dużej popularności, gdyby każda ze stron nie widziała w tym pozytywnych stron dla siebie. Przede wszystkim praca jako wirtualna asystentka jest pracą zdalną, co oznacza, iż zlecający nie wymaga codziennego stawiania się w biurze. Dzięki temu wirtualna asystentka zyskuje bardzo dużą ilość czasu, oszczędzając na dojazdach, a także swobodę w wykonywaniu swoich obowiązków. Co więcej, w tej pracy nigdy nie wieje nudą. Zazwyczaj wirtualna asystentka pracuje z wieloma Klientami, co sprawia, że wykonywane zadania mogą się różnić i pomagać w rozwoju. Z drugiej strony, sam zlecający może liczyć na wsparcie doświadczonej osoby podczas prowadzenia własnej działalności. Nie musi zatrudniać pracownika biurowego na umowę o pracę, ale może zlecić dokładnie taką ilość zadań wirtualnej asystentce i rozliczyć się tylko za przepracowane godziny bardzo często na podstawie wystawionej faktury. Jest to idealne rozwiązanie dla rozwijającej się firmy, gdzie nie ma wystarczających funduszy na zatrudnienie pracownika na umowę o pracę, ale jest już duże zapotrzebowanie na wsparcie specjalisty.
Wraz z rozwojem biznesów online wzrośnie popularność na zawód wirtualnej asystentki. Dobrze jest bliżej zapoznać się z tą formą współpracy, gdyż jest korzystna dla obu stron.